: Menu :

- Úvod
- O Indonésii
- Deník cest (21)
- Ponory (12+10)
- Mapa
- Doprava
- Fotogalerie (48)
- Odkazy
- Slovník
- Kontakty


: Aktuality: archiv
19.7.2005 Zahájena aktualizace po návratu z Indonésie

14.4.2004 Žádost o vízum ke stažení


14.4.2004 Poslechněte si indonéskou výslovnost


6.4.2004 Jak plánovat cestu


6.4.2004 článek "civilizace v divočině"


22.3.2004 Návod: "Jak smlouvat"


10.3.2004 Měnový konvertor

9.3.2004 Možnost přidávat vlastní odkazy

8.3.2004 Doplněna mapa časových pásem

7.3.2004 Nový design stránek


8.3.2004 Doplněn přehled dopravy


1.2.2004 Doplněna interaktivní mapa trasy


: Navštivte sponzory :: Kdy smlouvat a kdy ne : vloženo:22.3.04 Autor: Martin Dlabač

Se smlouváním se v Indonésii setkáte na každém kroku, proto se Vám jistě bude hodit několik tipů "jak na to".

Přestože řadě evropanů se smlouvání příčí, zde patří k nedílným součástem běžného života a to bez ohledu na původ kupujícího. Běžně tedy můžete vidět smlouvat indonéského kupujícího, který rovněž ne vždy uspěje. Pochopitelně, že ceny se dost podstatně liší v závislosti na "původu" kupujícího, který může být v zásadě dvojí: místní nebo přespolní. Obyvatel Jakarty (mimo Jakartu) má zpravidla stejné nákupní podmínky jako evropan či američan - jsou to zkrátka turisté.

Kde smlouvat?

Smlouvání není jen záležitostí trhů, jak bychom asi čekali. Já osobně jsem nesmlouval pouze u bankomatů. Kromě trhovců se smlouvá v hotelích, u dopravců, na potápěčských základnách, v kamenných obchodech a někdy i v restauracích. Výjimku tvoří vstupenky s vyznačenou cenou, ale to jen tehdy, když je kupujete sami u pokladny. V cestovních kancelářích nabízejících dopravu i se vstupenkou pochopitelně smlouvejte.

O kolik?

Při smlouvání byste pochopitelně měli alespoň tušit cílovou částku. Přestože žádné pravidlo neříká kolik procent byste měli chtít "srazit" z naší zkušenosti vyplynulo, že maximum je 1/10 původní ceny. Na tu se však většinou nedostanete. Pro lepší orientaci uvedu přehled toho, co a jak jsme usmlouvali:

  • hotely - většinou 1/2 původní ceny

  • suvenýry - až 1/10

  • doprava becak - 1/10

  • doprava bemo - 1/7

  • běžné služby - 1/4

Kdy smlouvat?

Rozhodně byste měli znát míru a držet se následujících pravidel:

  • Měli byste být rozhodnuti, že máte zájem a jde jen o cenu

Rozhodně se vyhněte situaci, kdy po ukrutném boji dosáhnete Vámi požadované ceny a nákup si rozmyslíte!

  • Neměli byste podceňovat svou situaci

Vždy mějte na paměti, jak důležité je pro Vás uskutečnit daný obchod. Jedná-li se například o nákup běžného suvenýru budete jistě smlouvat jinak než v případě, že jste v recepci jediného hotelu široko daleko a je už dávno tma, zima a .... .

Kdy nesmlouvat?

Za všechnu uvedu jeden příklad z vlastní zkušenosti. Nejednalo se naštěstí o žádnou tragédii, nicméně se přehnané smlouvání rozhodně nevyplatilo.

Jeli jsme právě z Ubudu do Tulambenu. Ten den jsme absolvovali celou řadu přejezdů bemem a už jsme si poněkud zvykli na úspěchy ve smlouvání s jejich řidiči. Když už jsme byli přesvědčeni, že nás ten poslední doveze až do cílového Tulambenu, ukázalo se, že jsme smlouvání podcenili .

Den pomalu končil a my už byli poslední pasažéři zmíněného mikrobusu. Řidič stále trval na tom, že tak daleko nepojede. Přestože požadoval za oba asi "jen" 40 000Rp (5 USD), má čest mi nedovolila souhlasit na trval jsem na polovině. Tak nás vysadil u vodního paláce v Tirta Gangga a ten den už jsme se dál nedostali. Pro nás to byla nakonec velmi příjemná zastávka, ale kdybychom spěchali, mohly být následky mnohem horší.
Copyright 2004 (c) Martin Dlabač

: Nástroje :Přidat k oblíbeným


: Doporučujeme :

- Kenya 2004
- Sklípkani